şifremi unuttum üye ol
Kullanıcı Adı: Şifre:
Evliya çelebi kimdir?
Ahmet Yesevi. Yüzyıllardır Türk manevi hayatını yönetilir Türk halk tasavvuf, kurucusu; insanlar damla onun "bilgeliği" damlama yoluyla Arslan Baba'nın (Baba Arslan) mirası içselleştirme yaptı bir; Horasan kutsallarla dünyanın dört bir kutsal miras iletmiş olan on; büyük ölçüde Türkçe olarak yaptığı "bilgelik" yazarak geliştirme ve dilimizin zenginleşmesine katkıda bulunmuştur biri; "Türkistan Sage," Büyük Aziz, lider şair.

Ne Ahmet Yesevi'nin hayatı hakkında bilinen anekdotlar dayanmaktadır. Diğer bazı kaynaklar onun Yasi kentinde doğdu işaret ederken mevcut bilgilere göre, o, Çimkent'te kentinde, Sayram olarak bilinen bir ilçe, doğdu, çağdaş isim olan Türkistan olduğunu. Doğduğu tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, o 1093 yılında doğdu kabul, ve o 73 yaşındayken 1166 yılında ölmüştür.

Babası İbrahim Ata (Şeyh İbrahim), Sayram ünlü mutasavvıfların biriydi ve annesi Ayşe Hatun, Sayram Şeyh Musa kızıydı. O yedi yaşındayken, o da babasını annesini kaybetmiş, ve. O ablası Gevher Fiehnaz tarafından getirildi.

Yasi Ahmet ilk babası tarafından eğitim aldı, ve onun manevi eğitim Yasi yılında, Arslan Baba, çağın ünlü sufi tarafından verildi. O Buhara'da Yusuf Hamdani yakınındaki manevi eğitimini tamamlamış ve Hamdani ölümü üzerine, o Sonra geri Yasi geldi 1160 yılında halife oldu ve o manevi ve insanlar için bir etik rehber olarak onun kalan gün geçirdi.

O 63 yaşındayken, kendisine Tekkesi bahçesinde yaptırdığı bir yeraltı hücresinde bir münzevi oldu ve onun hücresinde öldü. Onun türbesi Türkistan şehridir.

Yahya Kemal "Eğer Sifu Ahmet Yesevi, bizim Milliyet onun içinde yattığını göreceksiniz kim aradığınızda", belirterek Türk tarihinin Ahmet Yesevi'nin önemine işaret etmektedir.

Ahmet Yesevi, mistik Türk halk şiirinin önde gelen şair, hece vezninin ve sade Türkçe kullanarak, beytinde bir geleneksel Türk ayet formu şiirlerini besteledi. "Bilgelik" olarak adlandırılan şiirleri, Divan-ı Hikmet (Bilgelik Kitabı) toplandı ve bunlar Türk halkının İslam'ı yaymak için önemli bir rol oynadı. Kim kimdir?
Mevlana kimdir?
Nikola tesla kimdir?
Ahmet yesevi kimdir?
Albert einstein kimdir?
Evliya çelebi kimdir?
en güzel oyunlar oyna | en güzel oyunlar | oyunlar oyna
oyunu oyna | kral oyun

Kral oyun, en güzel oyunlar oyna, en eğlenceli şekilde vakit geçir. İstediğin oyunu seç yada sağdaki oyun menülerinden kendi oyunlarını seç. İyi eğlenceler!
benten oyunu